تجارت

آذر ۷ام, ۱۳۹۰

نمى دانم چرا یاد فیلم تجارت افتادم. براى من یک جورایى خاص بود. شاید به خاطر اینکه در دوران کودکى دیدم. معمولا کنجکاوى و نگاه خاص آن روز ها خیلى چیزها را براى آدم خاص مى کند.
با تمام احترامى که براى سینماگران و سینما دوستان قایلم باید بگویم هیچ فیلم دیگرى از مسعود کیمیایى تا این اندازه خاص نیست. دلیل این همه تعریف و تمجید از ساخته هاى مسعود کیمیایى را هم درک نمى کنم چون چندان جالب نیستند.
این هم یک نظر است. بعضى ها دوست دارند بعضى ها هم ندارند. در کل نظرم در مورد سینما این است که به جاى پرداختن به اصل مطلب زیبایى و هنرى بودن تا حد زیادى جناح بازى ها نقش دارد در تمجید از یک اثر. این مختص ایران نیست بلکه جهانى است.
نمونه اش جدایى نادر از سیمین که هر چقدر هم بخواهیم با تبصره و به زور بپذیریم که یک اثر فوق العاده ى سینماى ایران است باز هم زیادى مى آید. موضوع فیلم جدید و تازه نیست که بخواهد در خور توجه باشد. یک برش ساده از زندگى یک زوج را نشان مى دهد. البته همین برش ساده خوراک خاص خیلى ها را با توجه به چاشنى هایى که در این فیلم وجود دارد فراهم کرده است.
در هر صورت به عقیده ى من بیننده این فیلم در حد آن همه هیاهو و سر و صدایى که برایش شد نبود. هم تعرف ها و هم انتقاد ها. اما تجارت خوبى براى فرهادى شد.
بگذریم. گرچه حرفهاى من در مورد سینما بیشتر از این حرف هاست. با توجه به اتفاقاتى که در این مدت افتاد به عنوان یک عضو از جامعه که دوستدار سینماست مى توانم یک جمله در توصیف سینماگران بگویم:” قدر نشناس هایى که یادشان رفت چه کسى بودند.”
.
.
.
.
.
.
.
دلم مى خواهد فیلم تجارت را دوباره ببینم.

برچسب: ،،،
ارسال شده در سینما و تلویزیون،فیلم | نظرات (۰)

گذاشتن یک پاسخ