کوروش را عقل مرید بس است

اردیبهشت ۲۶ام, ۱۳۹۱

می گویند بعضی چیزها برکت دارد منظورشان به کوروش کبیر بوده. یک منشور از کوروش باقی مانده که معروف است به منشور حقوق بشر که آن هم چند خط بیشتر نیست. نهایتش یک کتیبه ی دیگر هم باشد که ترجمه اش بشود دو خط. اما همین جور از در و دیوار کلام های گهر بار کوروش کبیر تراوش می کند! تمامی ندارد این جمله ها و کلام های حکیمانه که در قالب برنامه های موبایل و پیامک ها و از این دست چیزها رد و بدل می شود. خود کوروش بنده ی خدا از آن دنیا فکرش مشغول شده که یعنی من در دوران حیاتم این قدر حرف زدم خودم خبر نداشتم؟!

آخر کدام عقل سلیم می پذیرد آن زمان با آن شرایط سخت نوشتن که تنها برای ثبت یک سری وقایع خیلی مهم کتیبه ساخته می شد و سخنی و کلامی و تاریخی به ثبت می رسید، این همه جمله های جور وا جور از کوروش به جا مانده باشد.

شما ای خواننده ی محترم این جمله ها که از نهادت آه بلند می شود و با سوز از پر مغزی این کلام ها سخن می گویی نصفش را که در احادیث و روایت های خودمان هست نصفش هم که از فلان دانشمند یا اندیشمند غربی گرفته اند دیگر این آه و فغان از گذشته ی پربار چیست؟! نمی گویم از کوروش کبیر چیزی باقی نمانده. هست و در جای خودش قابل تامل و اندیشه است اما دیگر قرار نیست هر کسی از راه رسید و گفت که کوروش کبیر گفته است باران رحمت خداست!! کفمان ببرد عجب سخنی از کوروش به جای مانده است! عقل هم خوب چیزی است.

0

برچسب: ،،،،
ارسال شده در اجتماعی | نظرات (۳)

۳ پاسخدر “کوروش را عقل مرید بس است“

 1. حسین مهدوی می‌گوید :

  سلام بر شما
  پاسخی به سوالات برادر حسین قدیانی را در پایگاه خویش قرار داده ام
  انشاءالله مفید باشد
  یا حق

  0

 2. حجت می‌گوید :

  تهش اگرم کورش اینقدر حرف زده باشه چرا حرفایه بهتری مثل حرفای ائمه الگومون نباشه؟
  ..

  در عصر خنده منتظر حضورتون هستم

  0

 3. م-ح می‌گوید :

  سلام
  در سنگ نوشته ها داریم که مثلا من فرمان دادم فلانی را بکشند تا درس عبرتی باشد یا دست و پای فلان را ببرند و و و
  نمونه این سنگ نوشته ها وجود دارد و بیش از هر چیز نشان از وحشی بودن پادشاهانی چون کوروش است!
  اما
  یک اشاره داشتید به جملات ساختگی درباره کوروش و نبود منابع تاریخی برای این دست سخنان! آیا میدانستید درباره تاریخ اسلام هم اولین تاریخ مکتوبی که نوشته شد متعلق به دو قرن بعد از هجرت رسول است!!!
  کمی به این قضیه فکر کنید ! یعنی برای هر نقل قولی که بعوان روایت و حدیث می شنوید هشت نسل بصورت شفاهی نقل شده تا بدست فردی در ۲۰۰ سال بعد نوشته شد.
  کوروش را که هیچ! کلا تاریخ را جدی نگیرید!
  ﺳﻼﻡ. ﺟﺪﯼ ﻧﮕﺮﻓﺘﻦ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺭﺍ ﻗﺒﻮﻝ ﻧﺪﺍﺭﻡ ﺍﻣﺎ ﺑﺎ ﺳﺨﻦ ﺷﻤﺎ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﯼ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺍﺳﻼﻡ ﺗﺎ ﺣﺪﯼ ﻣﻮﺍﻓﻘﻢ.

  0

گذاشتن یک پاسخ