منظر مناظره

خرداد ۱۱ام, ۱۳۹۲

اولین مناظره انتخاباتی برگزار شد. گرچه خیلی خوب نبود و حتی باعث خنده ی من شده بود اما خیلی هم بدم نیامد. یعنی می شود گفت که تا حدودی قبول داشتم. شاید به خاطر اینکه در این فضای ویژه، صبوری و متانت و برخورد هر نامزد انتخاباتی بهتر نشان داده شد. مثلا عصبی شدن دکتر عارف در مواجهه با قسمت دوم مناظره و برخورد ناپخته به سوالات و گفتن مداوم “بنده نظری ندارم” من را بر عقیده ی گذشته ام ثابت قدم کرد. حالا آگاهانه تر می توانم بگویم اصلاح طلبان را قبول ندارم. نمی دانم چرا این تفکر ویژه تصمیم نمی گیرد حداقل برای چند ساعت هم که شده طوری رفتار کند که افرادی مثل من که همیشه می خواهند باور کنند در بین اصلاح طلبان شاید باشند کسانی که با بقیه فرق می کنند، به این باور برسند. در سال ۸۸ هم سعی نکرده بودم با وجودی که گرایشی به اصلاح طلبان نداشتم به طور یک جانبه انتخابی داشته باشم. رابطه ای تقریبا نزدیک تر با یکی از اصلاح طلبان داشتم. اما چه کنم که تند مزاجی،  کم تحملی، لج بازی و به کرسی نشاندن حرف خود و حتی بد دهانی های خاص این قشر دوباره و بیش تر از قبل بر من ثابت شد و آنها را کنار گذاشتم. متاسفم که دیروز و در مناظره ای که میلیون ها نفر شاهد آن بوده اند دوباره این اشتباه از آن ها سر زد. شاید بعضی ها بگویند عارف نه دکتر روحانی چه طور؟ باید بگویم این دو نفر هر دو به طور افراطی و مشابه فقط در پی تبلیغ اصلاح طلبان بودند و در هر فرصتی بحث را به سمت “اصلاح طلب خوب، اصول گرا بد” سوق بدهند. در صورتی که سایر کاندیداها تا قبل از مطرح شدن این بحث جدا از جناحی که در آن قرار دارند برنامه ها و نظرات خود را مطرح می کردند.

درمورد دکتر رضایی باید بگویم ایشان در چند مورد پاسخ سوال را با سوال جواب می دادند! اگر ایشان قصدشان نقد کلی گویی یک نامزد دیگر بوده است که خودشان هم دچار این آفت بوده اند. در مناظره هیچ چیز مشخص نشد. چون همه می گفتند باید تورم کم شود. تولید داشته باشیم و یا فلان کار را بکنیم ولی هیچ کس نمی گفت چه طور قرار است این کارها صورت بگیرد! اما هم باید کارهایی صورت بگیرد! اولویت و برنامه هاست که مهم است.

مهندس غرضی فرد دلسوزی است و یقینا از روی احساس تکلیف پا به انتخابات گذاشته است اما ایشان متاسفانه این طور که من متوجه شدم در پی اصلاح موارد نادرست سیاست های اقتصادی نیستند و بلکه می خواهند چیزی که خودشان قبول دارند را اجرا کنند و این یعنی یک شوک اقتصادی دیگر. دولت ها باید مکمل هم باشند نه قطع کننده ی هم!

دکتر جلیلی صبور بودند. با وجودی که کلافگی ناشی از قسمت دوم مناظره به ویژه مشاهده ی عکس ها کاملا در ایشان مشهود بود. البته من حق را به ایشان می دهم به هر حال کسی که در سطح کلان و حساسی مثل مذاکرات هسته ای دارد فعالیت می کند این شرایط برایش بیشتر شبیه یک بازی بچگانه است! ایشان جواب های غیر منطقی نمی دادند. اما احساس کردم خیلی در زمینه ی اقتصادی صاحب نظر نیستند. فکر می کنم به دلیل همان سطح فعالیت های ایشان باشد. البته باید در مناظره های دیگر ایشان را بیشتر وارسی کرد.

دکتر ولایتی که بعضی وقت ها با جواب هایشان لبخند را بر لبمان می نشاندند. به خاطر اینکه جواب هایی می دانند که رک و صریح بود. مثلا در پاسخ به برنامه های اقتصادی که در نظر دارند به این امر اشاره می کردند که برنامه های اقتصادی و قانون های آن نوشته شده و تا چند سال اعتبار دارد و من موظفم اجرا کنم و کاری هم نمی شود کرد! خوب این نشان دهنده ی روحیه ی اصلاح کردن ایشان است و نه قطع کردن برنامه های دولت قبلی. پذیرش مکمل بودن دولت ها از جانب ایشان خوب بود.

دکتر حداد عادل هم تا حدودی شبیه دکتر ولایتی بودند. اما من همچنان نظرم این است که ایشان در زمینه های فرهنگی و ادبی شایسته ترند.

دکتر قالیباف نامزدی است که در این مناظره بیشتر از بقیه حرفی برای گفتن داشتند. دلیلش هم نوع فعالیت ایشان است. ایشان فعالیت های عمرانی و به دنبال آن اقتصادی را در دست داشتند و بیشتر از نامزدهای دیگر حرفی برای گفتن داشتند. همچنین قدرت کلام و استفاده از زمان برای بیان گفته ها در ایشان مشهودتر بود. یک دقیقه یا دو دقیقه ی گفته های ایشان به اندزه ی پنج دقیقه حرف بود. حاشیه بافی کردن و آهسته و حوصله برانه حرف زدن برای رئیس جمهور خوب نیست. دکتر جلیلی هم در این زمینه با دکتر قالیباف تقریبا در یک سطح بوده اند.

اما نکته ی مهم این است که هنوز هیچ کششی نسبت به هیچ نامزدی وجود ندارد. در واقع هیچ انتخابی صورت نگرفته است. امیدوارم نامزدهای محترم کمی بیشتر و بهتر خودشان را معرفی کنند و از کلی گویی های کسل کننده و تکرار مداوم حرف هایشان خودداری کنند.

 

پ ن: نگاه سیاه و عجیب نامزدهای انتخاباتی به عکس بازار برای من عجیب بود. مخصوصا دکتر رضایی. برای مدتی داشتم با خودم فکر می کردم که ایشان چه عینکی به چشم زده اند که این قدر عجیب این عکس را تفسیر می کنند؟! همه می گفتند این کسادی بازار را نشان می دهد و کم شدن خرید و جنس در بازار و من داشتم یک بازار شلوغ و در حال فعالیت می دیدم! با خودم فکر می کردم که احتمالا آنها راست می گویند و در زمان رونق بازار به جای وجود یک ردیف آدم در روی زمین باید دو سه طبقه آدم بر فراز هم در بازار موجود باشند تا بازار از کسادی در بیاید. البته من منکر وجود گرانی وحشتناک نیستم. می گویم وحشتناک چون واقعا وحشتناک است اما برای لحظه ای حس کردم این یک برانگیختن احساسات و جو تبلیغاتی درست کردن و کشاندن مردم به سمت خودشان است. خدا داند. چشم است دیگر. هر کسی یک عینکی به چشم دارد و یک جور می بیند.

برچسب: ،،،
ارسال شده در سیاسی | نظرات (۰)

گذاشتن یک پاسخ